-U tha në Opinion

Sondazhi/ Qytetarët pro një koalicioni VV-LDK


               Publikuar në : 23:40 - 07/10/19 |
Geljano Fataj

Albin Kurti, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, parti kjo e cila në bazë të rezultateve paraprake ka fituar zgjedhjet në Kosovë e sheh Lidhjen Demokratike të Kosovës si partnere të koalicionit qeverisës.

Në bazë të përqindjes së rezultateve paraprake Lëvizja Vetëvendosje do të ketë në Kuvend 31 deputetë, LDK 30 deputetë, PDK 25, AAK-PSD 14 deputetë dhe Komunitetet 20 deputetë.

Por a do mund të formohet një koalicion VV-LDK? Koha do ta tregojë, por gjatë emisionit Opinion qytetarët u pyetën nëse janë pro një koalicioni të tillë. Sipas sondazhit 79 përqind janë pro, dhe 21 kundër. / Opinion.al

Pas