-Kulturë

Shuhet në moshën 88 vjeçare nobelistja Toni Morrison


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:02 - 06/08/19 |
Al Do

Ndërroi jetë në moshën 88 vjeçare shkrimtarja e njohur amerikane Toni Morrison.

Morrison jepte mësim në Universitetin Princeton, por ajo është e njohur për romanet e saj ‘The Bluest Eye’, ‘Song of Solomon’ dhe ‘Beloved’.

Botimi në 1987 i romanit Beloved, një histori e fuqishme e vendosur në mes të shekullit të 19-të të një skllavi që vret foshnjën vet, çimentoi statusin e saj si një figurë kombëtare. Kur romani nuk arriti të përmirësohej në listën për Çmimin Kombëtar të Librit, 48 shkrimtarë nënshkruan një letër proteste ku akuzonin industrinë e botimit për “mbikëqyrje dhe çmenduri të dëmshme”.

Pesë muaj më vonë, Beloved fitoi çmimin Pulitzer, duke u ndjekur më pas nga një mori çmimesh. Morrison do të bëhej gruaja e parë me ngjyrë që fitoi çmimin Nobel në letërsi në 1993. Ajo gjithashtu fitoi medaljen Kombëtare të Fondacionit të Librit në 1996 dhe një medalje Kombëtare të Shkencave Humane katër vjet më vonë.

Duke folur pasi fitoi Nobelin e saj në 1993, Morrison u shpreh për rreziqet e gjuhës shtypëse që “më shumë sesa përfaqëson dhunën; është dhuna; më shumë sesa përfaqëson kufijtë e dijes; kufizon dijen”.

“Ne vdesim,” tha ajo. “Kjo mund të jetë kuptimi i jetës. Por ne bëjmë gjuhë. Kjo mund të jetë mënyra se si ne e masim jetën tonë. ”

Librat e saj i dhanë shprehje të gjallë të vërtetave të patreguara në jetën e afrikano-amerikanëve, në të shkuarën dhe të tashmen. E megjithatë, kritikët vlerësojnë se vepra e saj kishte një kuptim universal.

Në vitin 2012, zonjës Morrison iu akordua Medalja Presidenciale e Lirisë, nga Presidenti Barak Obama, nderimi më i lartë civil në SHBA. /Opinion.al

 

Pas