Kronikë

Shtyhet gjyqi për ish-ministrin Saimir Tahiri dhe ish-drejtorin e Policisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:45 - 20/12/21 |
Opi Nion

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri mëngjesin e sotëm, i shoqëruar nga avokati Maks Haxhia është paraqitur Gjykatës së Posaçme të Apelit, ku do të rinis betejën me drejtësinë.

Por, për shkak të shkak të mungesës së e avokatëve të ish-drejtorit të Policisë së Vlorës, Jaeld Çela, gjyqi  është shtyrë për në 5 janar.

Disa javë pasi Gjykata e Lartë zbardhi vendimin, dosja në ngarkim të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe Jaeld Çelës u regjistrua në Gjykatën e Posaçme të Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

Gjykata e Lartë vendosi rikthimin e çështjes për shqyrtim tek një trupë tjetër e Gjykatës së Posaçme me argumentin se gjatë procesit kundër Saimir Tahirit ka pasur shkelje procedurale.

Përpos konfliktit të interesit të gjyqtares Albana Boksi, gjykata thekson se prokuroria u dha fakteve penale cilësim të ndryshëm nga akuza dhe se nuk i dha mundësinë ish-ministrit të mbrohej për akuzën e shpërdorimit të detyrës që u dënua me 5 vite burg i konvertuar në 3.4 vite shërbim prove.

SPAK e akuzoi për trafik droge, por gjykata ish-ministrin e Brendshëm e dënoi vetëm për shpërdorim detyre, ndërsa me prishjen e vendimit nga Gjykata e Lartë, dosja u rikthye edhe njëherë në Apel.

Pas