Aktualitet

Shtohen kontrollet/ Rekord gjobash në Elbasan, 106 për shoferët pa rrip sigurimi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:44 - 27/04/22 |
Opi Nion

Policia Rrugore e Elbasanit, ka shtuar masat me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Gjatë javës që lamë pas, si rezultat i shtimit të kontrolleve me radar dhe dragera, është arrestuar 1 shtetas dhe janë proceduar penalisht 7 të tjerë, për veprat penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt” dhe “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”.

Gjithashtu, janë pezulluar 27 leje drejtimi, nga të cilat: 21 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 6 për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

Ndër të tjera policia bën me dije se janë vendosur 971 gjoba, gjatë javës që lamë pas, të ndara si vijon:

106 për mosvendosjen e rripit të sigurimit;

16 për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse;

35 për përdorimin e aparatit celular;

438 për parakalime të gabuara;

73 për ndalim/pushim të mjetit në kundërshtim me sinjalizimin rrugor dhe rregullat e qarkullimit;

2 për tejkalim shpejtësie;

3 për mungesë të siguracionit të mjetit;

298 për shkelje të rregullave të tjera të Kodit Rrugor.

 

Pas