-Shëndeti

Shtatë bimët që bëjnë mrekulli rreth njeriut, mbajini në dhomë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:56 - 21/10/18 |
b.f

Këto janë 7 bimët që duhet t’i kemi patjetër pjesë të jetës sonë, pasi klasifikohen “si ato bimë që bëjnë mrekulli”.

-Sanseviera (lule shpata), perfektë për zyra dhe shtëpi, -pastrojnë ajrin nga kimikatet dhe çlirojnë shumë oksigjen, veçanërisht në mbrëmje.

-Palma Bambu, për filtrimin e kimikateve të dëmshme. Vendoseni pranë mobileve të lyera me llak dhe ajo do të avullojë kikikatet e dëmshme

-Zamia (xhevahiri i Zanzibarit), detoksifikon ajrin, por bëni kujdes se të gjitha pjesët e saj janë helmuese ndaj nuk është e përshtatshme për dhomat që rrinë fëmijët

-Spathiphyllum (zambaku i paqes), kërkon vëmendje në ujitje, njihet për largimin e toksinave gjithashtu

-Chkorophytum (bima merimangë), është një ndër bimët më rezistente, jeton pa ujë disa muaj, pastron ajrin dhe mbahet kryesisht në dhomë

-Dracena (yuça), pastron ajrin gjithashtu

-Ficus Benjamina, pastron ajrin në dhoma të mbyllura ose ambiente të mbipopulluara, rekomandohet në kopshte dhe pranë fëmijëve, sipas Agroweb.

Pas