Aktualitet

“Shqiptarët pushtues”, Rama për Sky News: Presim të kërkohet falje nga qeveria britanikeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:34 - 11/11/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama deklaroi se është ende në pritje të një kërkesë faljeje nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar për deklaratat që bëri Sekretarja e Brendshme britanike Suella Braverman, e cila i përshkroi shqiptarët si “pushtues” të Britanisë.

Në një intervistë për “Sky News”, kreu i qeverisë u shpreh se deklarata e Braverman ishte e ekzagjeruar dhe se ka qenë e llogaritur më herët nga ana e saj për qëllime politike.

Sky News: Si ju kanë bërë të ndiheni deklaratat e Suella Braverman se shqiptarët na kanë pushtuar dhe janë përfshirë në aktivitete kriminale?

Kryeministri Rama: Ajo që më ka bërë më tepër të trishtuar dhe të mërzitur është fakti që ende nuk ka patur një kërkesë faljeje. Ka patur një ekzagjerim të mënyrës së të shprehurit dhe kjo është cilësuar si një sulm ndaj shqiptarëve.

Sky News: Ju mendoni që shqiptarët e duan një falje nga Mbretëria e Bashkuar?

Kryeministri Rama:Ne nuk kemi nevojë për të, në kuptimin që mund të jetojmë edhe pa të.Por sidoqoftë kur ju nuk e bëni këtë gjë dhe kur ju e shmangni kërkesën e faljes, do të thotë që kjo nuk është thjesht një deklaratë, por ka një llogaritje pas saj. Ju jeni duke folur për një numër votuesish që duan ta dëgjojnë këtë dhe jeni duke i ushqyer ju me këtë sepse janë votuesit tuaj. Do të thotë që është një deklaratë e cila ka qenë e llogaritur për njerëzit tanë në Britani por gjithashtu dhe për vetë Britaninë.

Sky News: Jeni Kryeministër prej 9 vitesh. Sa plane keni bërë për t’i mbajtur qytetarët? Kemi dëgjuar shumë qytetarë që thonë se nuk ka atje shpresë, nuk ka asgjë për të bërë shqiptarët që të jetojnë. Sa përgjegjësi keni ju?

Kryeministri Rama: Është e vërtetë që tani është një periudhë kur ka një influencë shumë të madhe dhe shumë të keqe për shkak të luftës, për shkak të krizave. Pas pandemisë që jemi duke e marrë veten e dimë se çfarë duhet të bëjmë. Duhet të bëjmë gjëra të mëdha që t’i lejojmë qytetarët që të jetojnë për këdo që ka mundësi. Gjithashtu e dimë që çfarëdo që të bëjmë Shqipëria nuk do të jetë Paris, nuk do jetë Londër, nuk do të jetë Berlin.

Pas