Kronikë

Shpëtuan Dritan Dajtin nga burgu përjetë, pushohet çështja për 3 gjyqtarët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:35 - 26/10/20 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur që të pranojë kërkesën e SPAK duke pushuar çështjen ndaj tre gjyqtarëve që shpëtuan Dritan Dajtin nga burgimi i përjetshëm.

Skënder Damini, Petrit Aliaj dhe Aleks Nikollë, ishin të dyshuar nga prokuroria për korrupsion e shpërdorim detyre. GJKKO vendosi pushimin e çështjes me argumentin se nuk gjenden elementë të veprës penale.

Dritan Dajti, u dënua me burgim të përjetshëm nga Gjykata e Shkallës së Parë me akuzën e vrasjes në rrethana cilësuese të oficerëve të policisë, Fatos Xhani, Sajmir Duçkollari, Altin Dizdari dhe Kastrit Feskaj gjatë një operacioni policor për kapjen e tij në vitin 2009. Por tre gjyqtarët, i pranuan gjykimin e shkurtuar dhe si rrjedhojë dënimi u ul në 25 vite burg./ Opinion.al

Pas