Aktualitet

“Shpenzuan 23 mln € por puna s’është kryer”, Dusha: Nuk i mbaj mendBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:16 - 18/02/22 |
Opi Nion

Është duke u marrë dëshmia e administratorit të Inceneratorit të Fierit, Loran Dusha, nga Komisioni Hetimor i Inceneratorëve. Dëshmia e Dushës po merret përmes teknologjisë pasi disa ditë më parë ai dokumentoi faktin se ishte infektuar me Covid.

Kryetarja e Komisionit Hetimor, Jorida Tabaku i përqendroi pyetjet e saj mbi 20 mln euro paradhënie, sipas saj, të marra nga buxheti i shtetit, ndërkohë që punë nuk është kryer. Nga ana tjetër, Dusha u shpreh se një gjë e tillë duhet verifikuar nga ana e tij sepse nuk e mbante mend.

Pjesë e debatit:

Tabaku: Pse thoni kemi marrë 20 mln euro paradhënie për porosi ndërkohë që punë nuk është kryer? Pse keni bërë pagesa për paradhënie. Vlera është 80% e vlerës së inceneratorit. Janë marrë nga buxheti i shtetit për punë që nuk janë kryer.

Dusha: Më duhet ta shikoj, nuk mund t’ju them. Më duhet ta shikoj.

Tabaku: Keni nënkontraktuar kompanitë e zotit Zoto. Për çfarë punësh e keni nënkontraktuar zotin Klodian Zoto me vlerën e  20 mln euro kur nuk është kryer punë në inceneratorin e Fierit? Çarë pune ka kryer kompania që ka marrë paradhënie?

Dusha: Më duhet ta konfirmoj se nuk jua them dot. Është kompani nënkontraktore për kryerjen e punimeve civile dhe ndërtimore. Nuk e mbaj mend të them çfarë punimesh janë kryer.

Pas