Aktualitet

Shkon në 100 numri i banesave të dëmtuara nga tërmeti në Bulqizë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:42 - 31/10/21 |
Opi Nion

Ka shkuar në 100 numri i banesave të dëmtuara në Bulqizë pas tërmetit 4.7 të shkallës rihter, që goditi zonën 2 ditë më parë. Sipas njoftimi të autoriteve 60-70 banesa kanë dëmtime më të lehta, ndërsa të tjera kanë dëmtime të shkallës së smesme.  Ndërkohë sipas IGJEUM nga e premtja deri të shtunën në darkë janë regjistruar edhe 7 lëkundje të tjera me magnitutë të ulët.

Njoftimi

Informojme për situaten pas termetit te dates 29.10.2021 qe preku qarkun Diber, nga institucioni i Prefektit ne komunikim me MC te bashkise Bulqize, bazuar ne situaten e krijuar nga raportimet nga njesite administrative te kesaj bashkie ku u raportuan dëme  ne disa banesa, u ngriten 3 grupe pune per kete qellim. Nga verifikimet ne terren u konstatuan te demtuata 100 banesa, nga te cilat 60-70 banesa te dëmtuara lehte dhe 30 banesa me demtime te mesme te shoqeruara me kerkesat e qytetareve sipas Njesive Administrative te ndara si me poshte vijon;

Shupenzë  25 banesa.

Zerqan     22 banesa.

Bulqizë    18 banesa

Gjoricë    11 banesa

Ostren      9 banesa.

Trebisht   6 banesa.

Martanesh  6 banesa.

Bulqizë    3 banesa.

Grupet e verifikimit të Bashkisë Bulqizë janë në terren për verifikimin dhe vlerësimin e dëmeve në teritor./Opinion.al

Pas