-Shëndeti

Shkaqet që të çojnë në mospërmbajtjen e urinare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:05 - 20/10/15 |
root

Mosmbajtja urinare është një rrjedhje e pavullnetshme e urinës e shkaktuar nga kontrolli i dobët i fshikëzës. Përveçse tek foshnjet dhe fëmijët e vegjël, nuk është normale për ju në qoftë se vuani nga kjo sëmundje prandaj duhet të shkoni menjëherë tek mjeku juaj. Ekzitojnë disa lloje të mosmbajtjes urinare. Një person mund të ketë më shumë sesa një.

Nxitja e mospërmbajtjes

Kontraktimet e fshikëzës mund të shkaktojnë këtë ndjenjë, e cila mund të jetë për shkak të infeksionit të traktit urinar (plakjes) dhe disa kushteve të tilla si sëmundja parkinson ose goditja në tru.

  1. Mospërmbajtja urinare

Kjo mund të ndodhë kur një pengim ose dobësim në muskujt e fshikëzës ndalon zbrazjen plotësisht të saj. Shkaqet e mundshme përfshijnë dëmtime të shtyllës kurrizore apo zgjerim të prostatës. Fshikëza tejmbushet, por as që kuptohet nëse ajo është plot apo e bllokuar dhe në këtë mënyrë urina rrjedh në sasi të vogla.

  1. Stresi i mospërmbajtjes

Ndodh kur ju kolliteni, qeshni, teshtini apo ushtroheni dhe është shkaku më i zakonshëm i mosmbajtjes tek gratë. Kjo mund të jetë për shkak të dobësisë së muskulit unazor urinar ose nga muskujt e legenit. Shtatzënia dhe lindja janë shpesh një shkak. Estrogjenet emunguara tek gratë që kanë qenë në menopauzë mund të kontribuojë gjithashtu në dobësimin e uretrës. Meshkujt të cilët kanë pasur një operacion të prostatës gjithashtu mund të jenë të ndjeshëm ndaj mosmbajtjes.

  1. Mospërmbajtja funksionale

Njerëzit me humbje të memories mund të mos jenë në gjendje për të mbajtur mend se ku ndodhet tualeti ose njerëzit me lëvizshmëri të dobët mund të mos jenë në gjendje për të shkuar atje në kohë.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas