Bota

Shërohet nga pandemia por i detyrohet spitalit mbi 1 milion dollarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:26 - 14/06/20 |
el ida

Një 70-vjeçar amerikan, arriti të mposhtë koronavirusin pas dy muajsh në spital.

Pas 62 ditësh i shtruar në Swedish Medical Center të Siatëllit, Flor mori një faturë prej 1,1 milion dollarësh, e justifikuar në 181 faqe. I moshuari është i siguruar dhe nuk do ta paguajë të gjithë këtë shumë vetë , por bashkëshortja e tij insiston se ai kishte kërkuar që të dilte nga spitali sepse nuk do ta përballonin dot qëndrimin aty.

Dhoma e tij në terapinë intensive kushtonte 9 700 dollarë në ditë. Duke qenë se ndenji aty për 42 ditë, fatura e qëndrimit shkoi mbi 408 000 dollarë. Kësaj iu shtua përdorimi për 29 ditë i ventilatorit, që kushtoi 82 215 dollarë. Fatura u shtua më pas nga çmimi i ilaçeve.

Gjithashtu, gjatë qëndrimit në spital mjekët panë se organe jetësore si zemra dhe mushkëritë po humbnin funksionalitetin e tyre dhe për këtë arsye, 20 faqe të tjera të faturës justifikojnë rreth 100 000 dollarë të tjera.

“Ndihem me faj që mbijetova. Kjo ndjenjë më shtohet kur shikoj se sa shumë ka kushtuar”, u shpre Flor pasi mori vesh shumën./Opinion.al

Pas