Aktualitet

Shefi i SPAK:Duhet strategji për zbulimin e aseteve kriminale, 41 raste në proces


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:47 - 16/03/22 |
Opi Nion

Kreu i SPAK Arben Kraja këtë të mërkurë ka deklaruar se gjatë vitit 2021 janë dhënë 5 vendime sekuestrimi që përfshijnë hotele, truall në bregdet.

I pranishëm në konferencën “Forcimi i bashkëpunimit rajonal për kthimin e pasurive”, Kraja përmendi rastin e një fondi të konfiskuar që është përdorur për të ngritur një laborator kompjuterik në SPAK

“Është e domosdoshme një strategji për evidentimin e aseteve kriminale, pasjen e mekanizmave për marrjen e tyre dhe më pas kthimin e tyre publikut. SPAK dhe BKH e kanë prioritet këtë. Hetimi financiar është për çdo rast tashmë. Në 2021, bazuar në ligjin antimafia, janë dhënë 5 vendime konfiskimi. Kemi edhe 14 vendime sekuestrosh, është një listë pasurie shumë e gjatë. Në proces penal, në vitin 2021, janë 41 raste konfiskimesh, përfshi resorte në bregdet. Këto pasuri i janë kthyer shtetit”, tha Kraja.

“Risi është përdorimi me efektivitet i fondeve të konfiskuara. Me këto fonde ne kemi ngritur laboratorin kompjuterik në SPAK”, shtoi Kraja.

Pas