Bota

Shefi i policisë: Marr përgjegjësinë për vrasjen e ish-KryeministritBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:54 - 09/07/22 |
Opi Nion

Shefi i policisë së prefekturës ku u vra ish-kryeministri i Japonisë Shinzo Abe tha se ai “merr përgjegjësinë” për dështimin e sigurisë që rezultoi në vrasjen e tij.

Shefi i policisë prefekturale Nara, Tomoaki Onizuka tha në një konferencë shtypi të shtunën se personeli i sigurisë së Abe ndoqi planin e miratuar të Onizuka.

“Pasi raportimi i parë i incidentit erdhi në orën 11:30, dhe situata u zbulua, ishte kulmi i fajit dhe keqardhjes që kam ndjerë në 27 vitet e mia në zbatim të ligjit”, tha ai.

“E ndjej peshën e përgjegjësisë sime”, shtoi Onizuka, duke u shfaqur thellësisht emocionues./Opinion.al

 

Pas