Bota

SHBA paralajmëron vendet partnere për rreziqet nga Huawei


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:40 - 05/12/19 |
xhu lia

“Shtetet e Bashkuara përgjatë viteve të kaluara kanë punuar ngushtë me partnerët anëmbanë botës, për t’u siguruar se ata janë të vetëdijshëm për rrezikun e bashkëpunimit me kompanitë e teknologjisë “jo, të besueshme”. Misioni i Shteteve të Bashkuara ka qenë të ndajë ato informacione që zotëron”, -tha Pompeo gjatë një konference të përbashkët për media me ministrin e jashtëm të Portugalisë, Augusto Santos Silva.

Deklarata e Pompeos ishte përgjigje për pyetjen lidhur me synimet e kompanisë kineze “Huawei”, për përfshirje përmes rrjetit 5G në Portugali.
Shtetet e Bashkuara e kanë vendosur këtë kompani në “listën e zezë” pasi vlerësojnë se ajo paraqet rrezik për sigurinë kombëtare.

SHBA-ja dyshon se kjo kompani bashkëpunon me qeverinë kineze dhe se të dhënat e përdoruesve të saj nuk janë të sigurta.

Huawei me qendër në Kinë ka mohuar vazhdimisht akuzat e Uashingtonit.
“Ne e njohim sovranitetin e çdo vendi, të drejtën për të marrë vendime për veten e tyre, por jemi përpjekur që këto dy vitet e kaluara t’u bëjmë të qartë miqve tanë, në të gjithë botën, për rreziqet e këtyre bashkëpunimeve”,– shtoi Pompeo.

Rregullatori i tregut të telekomunikacionit në Portugali, njoftoi në tetor se planifikon të zhvillojë një ankand vitin e ardhshëm, për të ndarë frekuencat e rrjetit 5G për operatorët kombëtarë.
Kompanitë kineze kanë bërë investime të konsiderueshme në Portugali.

Kompania lokale e telekomunikacionit Altice, operatori më i madh i vendit, ka njoftuar se po punon me Huawein për ta bërë Portugalinë një udhëheqës evropian në zhvillimin e rrjetit 5G.

 

Pas