-Jetë dhe Stil

Ja qelia e Al Kapones. Ku qendroi bosi i mafias!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:59 - 25/11/15 |
root

imageSHBA ka lejuar  te fotografohet ashtu sic eshte ruajtur prej vitesh qelia ku ne vitin 1929 u burgos dhe kaloi nje vit bosi i mafias se Cikagos dhe nje nga figurat me ne ze te krimit Amerikan, Al Kapone. Qelia ndodhet ne nje nga burgjet e sigurise se larte amerikane. Kjo nuk ishte burgosja e vetme e Kapones. Koka amerikane e krimit, cuditerisht nuk arriti kurre te akuzohet per vrasje dhe organizime mafioze, por u arrestua dhe gjykua per evazion fiskal. Ai u denua me 11 vjet burg qe i vuajti ne burgun e famshem te Alkatraz. Al Kapone mbetet figura me e njohur e botes se mafias ne amerike. Ai ka frymezuar shume filma dhe objektet e tij jane ekspozuar ne disa muzeume te vegjel ne Cikago. Al Kapone vdiq nga nje atak ne zemer ne vitin 1947 ne moshen 48 vjecare. Ai ishte me origjine familjare nga Italia e Jugut.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas