Kryesore

Serbia vijon fluturimet drejt Rusisë/Vuçiç: Alarmet për bombë vijnë nga Ukraina


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:21 - 18/04/22 |
Opi Nion

Serbia vijon shërbimin ajror me Rusinë, pavarësisht kërcënimeve të rremë për bombë që vijnë çdo ditë nga Ukraina, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiç në TV të dielën mbrëma.

“Sa për ata që duan që ne të ndërpresim marrëdhëniet me Rusinë me çdo kusht, të anulojmë fluturimet. Mendoni se ne i bëjmë këto fluturime për përfitime? Nuk ka”,-tha ai.

“Sot, Air Serbia tha se ishte hera e parë që nuk kishte marrë kërcënim për bombë, por kur avioni ishte diku mbi Sllovaki, përsëri erdhi një kërcënim për bombë, por piloti vazhdoi fluturimin, sepse ne e dimë se këto kërcënime janë false. Agjencitë e huaja po e bëjnë këtë, po e bëjnë dy shtete, një shtet i BE-së dhe Ukraina. Nuk ka asnjë fitim sot, ne vazhdojmë fluturimet fjalë për fjalë jashtë parimit, sepse ne duam për të treguar se jemi një vend i lirë dhe e marrim vendimet tonë. Mos vendosni për ne se kur të anulojmë fluturimet”,-shtoi Vuçiç.

Më herët, punonjësit dhe vizitorët e zyrës së Air Serbia në Beograd u evakuuan për shkak të një kërcënimi me bombë. Para kësaj, Aeroporti Ndërkombëtar i Beogradit u evakuua për shkak të një kërcënimi me bombë.

Aeroporti ka marrë vazhdimisht kërcënime me bombë kundër fluturimeve të Air Serbia për në Moskë dhe Shën Petersburg. Xhamat u kthyen në aeroportin e nisjes për inspektim. Kërcënimet e rreme u dërguan nga Ukraina dhe Polonia. Në veçanti, më 28 mars, një kërcënim për bombë u dërgua kundër një avioni që po udhëtonte për në Shën Petersburg, gjë që bëri që avionët hungarezë të përplaseshin./Opinion.al

Pas