Aktualitet

Sekuestrohet 1 ton kokainë,një pjesë u kap në banesën e Altin Drimadhës në BrazilBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:42 - 15/06/22 |
Opi Nion

Një sasi e madhe droge është kapur si rrjedhojë e hetimeve të kryera nga Policia Federale e Brazilit, të koordinuara nga Drejtoria Kundër Drogës, në San Paulo.

Pas hetimeve të nisura në fillim të vitit 2022 nga Policia Federale e Brazilit në bashkëpunim me policinë portugeze u sekuestrua rreth 1 ton kokainë e pastër.

Një pjesë e kokaniës, konkretisht 350 kilogramë u sekuestruan në shtëpinë e një shtetasi shqiptar të quajtur Altin Drimadha.

Banesa e Altin Drimadhës në San Paulo në Brazil është bastisur nga policia më 7 qershor. Ajo ruhej nga dy shtetas brazilianë të armatosur të cilët u vunë në pranga nga policia.

Gjatë kontrollit përveç 350 kilogramë kokainë të pastër të paketuar në kuti Luis Vuitton u gjetën edhe 300.000 dollarë amerikanë dy telefona celularë të koduar, dy armë sulmi AK 47 dhe një USB.

Në USB ndodhej një video e cila tregonte procesin e ngarkimit të një sasie kokaine në një anije në portin e shtetit Sao Paulo të Brazilit. Pavarësisht se sasia e saktë e substancës ishte ende për t’u përcaktuar, pamjet kishin një vulë, datë dhe orë dhe ekspozonin qartë kodin e saktë të anijes ku droga ishte fshehur.

Hetimet e mëtejshme dhe analiza e detajuar e pamjeve çoi në identifikimin e jahtit ku fshihej droga. Sipas autoriteteve braziliane, anija me flamur maltez ishte nisur muaj më parë nga porti i Monaco-s. 7 anëtarë të ekuipazhit kishin mirëpritur në bord një grup prej 6 studentësh filozofie nga Universiteti i Sunshine Coast, Queensland, Australi.

Ata kishin qenë sëfundmi në Nice dhe ishin gati për të ndërmarrë ekspeditën e tyre në Brazil. Sipas planit, ata fillimisht lundruan në brigjet spanjolle, në ngushticën e Gjibraltarit dhe rreth ishujve Kanarie për të shkuar më pas në Oqeanin Atlantik, me qëllim portin e shtetit të Sao Paulo, si destinacioni final.

Por ndërkohë që ishin larguar nga Sao Paolo në drejtim të Lisbonës, falë USB-së, autoritetet braziliane njoftuan mënjëherë homologët portugezë që ta ndalonin jahtin gjatë kohës që do të qëndronte në kryeqytetin portugez, përpara se të kishte mundësinë që të vijonte rrugën për të Brisbane, Australia, në Gusht, sipas itinerarit.

Falë autoriteteve, ngarkesa nuk arriti kurrë në destinacionin e saj final. Më 8 Qershor, në momentin që anija kishte hyrë në ujërat portugeze, jahti u ndalua dhe në pranga ranë 13 personat që ndodheshin në bordin e tij.

Brenda tij, autoritetet gjetën plot 650 kg kokainë të pastër e paketuar njësoj si ajo në shtëpinë e shqiptarit në Sao Paulo. Destinacioni i saj ishte Brisbane e Australisë.

Nga mbledhja e informacioneve të inteligjencës konfirmohet se në këtë rrjet është i përfshirë edhe një tjetër shqiptar, përveç Altin Drimadhës. Ai besohet se është në krye të organizatës kriminale dhe ka të shkuar kriminale në Australi.

Pas