Aktualitet

Samiti i BE/ Michel: Prezantojmë nesër deklaratën që lidh më shumë BE-në me BallkaninBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:15 - 05/12/22 |
Opi Nion

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, është takuar ditën e sotme me Kryeministrin e Sllovenisë, Robert Golob në Lubjanë, përpara nisjes së tij drejt Tiranës, ku do të marrë pjesë në samitin e BE-Ballkani Perëndimor.

Gjatë një konference për shtyp, Michel ka folur për rëndësinë e samitit që mbahet ditën e nesërme në Tiranë.

Në një postim në “Twitter”, Michel shkruan: Samiti i nesërm BE-Ballkani Perëndimor është shumë simbolik sepse do të zhvillohet në Tiranë, në zemër të rajonit. Tregon një evolucion të fortë përsa i përket angazhimit.

Teksa publikon momente nga konferenca në Slloveni, presidenti i Këshillit Europian njofton se është hartuar një deklaratë ambicioze që sipas tij do të lidhë më shumë BE-në me Ballkanin Perëndimor.

“Më lejoni të filloj duke theksuar Ballkanin Perëndimor dhe përfshirjen tonë në samitin e nesërm. Është shumë simbolik sepse do të marrë pjesë në Tiranë, në zemër të Ballkanit Perëndimor dhe tregon një evolucion të fortë sa i përket atmosferës dhe angazhimit. Të gjithë e kujtojmë samitin në Bruksel verën e shkuar me Ballkanin Perëndimor si një moment të së vërtetës. Që prej atëherë ne kemi filluar procedurat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kemi hartuar një deklaratë ambicioze, e cila do të paraqitet nesër, në mënyrë që të lidhim më shumë Ballkanin Perëndimor me Bashkimin Europian dhe kjo është madje para përfundimit të procesit të anëtarësimit”, tha Michel.

 

Pas