Bota

Salvini sërish kundër emigrantëve: Nuk kemi mundësi t’i mbështesimBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:02 - 01/08/22 |
Opi Nion

Nëse na besoni, ne do t’i kthehemi mbrojtjes së kufijve të vendit tonë dhe sigurimit të qyteteve tona, sepse nuk është e mundur të shohim mijëra hyrje të pakontrolluara”.

Kështu sekretari i Lidhjes, Matteo Salvini kthehet për të folur për zbarkimet e emigrantëve gjatë një takimi elektoral në Chioggia, Venecia.

“Vetëm në korrik të këtij viti – shton ai – zbarkuan më shumë emigrantë të paligjshëm se në të gjithë vitin 2019 kur Lega ishte në pushtet me 6 milionë italianë të varfër që duhet të zgjedhin mes drekës dhe darkës”.

“Nuk kemi mundësi të mbështesim mijëra emigrantë të paligjshëm që zbarkojnë nga mëngjesi në mbrëmje. Mbroni italianët dhe punën e italianëve”, deklaron ai.

“Ne filluam nga Porto Tolle të takoheshim me punëtorët dhe të flasim për punën, ndërsa liderët e së majtës janë në Romë në këto orë duke debatuar për kolegjet dhe aleancat: Ne jemi ndër punëtorët sepse prioriteti sot në të gjithë Italinë është ruajtja e vendeve të punës dhe aleancat. Pastaj i lëmë të tjerët të flasin për diçka tjetër”, shton ai.

“Ata që zgjedhin Lidhjen – këmbëngul ai – bëjnë një zgjedhje të saktë, pa taksa të reja. Ne ia lëmë taksat dhe pasuritë të majtës. Nuk është koha për të taksuar kursimet, shtëpitë, llogaritë rrjedhëse”.

Ne nuk kontrollojmë televizionet, sindikatat, bankat, pushtetet e forta, nuk kemi miliona euro për të hedhur, nuk kemi njerëz që na votojnë për interes, për të kursyer mandatet apo të ardhurat e nënshtetësisë që duhen hequr për ata që nuk duan të punojnë, sepse nuk mund të vazhdojmë të mbajmë në shtëpi njerëzit që refuzojnë punën”, vijon Salvini./Opinion.al

 

Pas