Kryesore

Salianji zbulon qëndrimin e PD për ligjin e pastrimit të parave: Do votojmë proBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:02 - 02/12/21 |
Opi Nion

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji nga foltorja e Kuvendit ka bërë me dije qëndrimin e grupit parlamentar demokrat në lidhje me ligjin për pastrimin e parave.

Salianji u shpreh se PD do votojë pro për këtë ligj.

Ai gjithashtu ka thënë se kazinotë janë instrumentet të rëndësishëm për ata që duanë të pastrojnë paratë.

“Ka një problematikë të madhe me personat e ekspozuar politikisht që janë të përfshirë në pastrimin  parave dhe ju jeni detyruar të sillni një ligj, ne do ta votojmë pro pavarësisht qëndrimeve personale. Jo se ju keni vullnet për të zbatuar, por do ta votojmë pro për t’ju hequr edhe një instrument propagande. I vetmi merak i joni është zbatimi i këtij ligji. E përmendi hyrjen në listën gri si ndonjë arritje e madhe. Shqipëria për shkak të përfshirjes në veprimtari të pastrimit të parave ka rënë shkallë të monitorimit të shtuar. Është për zi kjo jo për bardhë.

Ajo që duhet thënë është që pse ka pasur mungesë efektiviteti deri më sot në ligjin ekzistuar. Brenda një viti janë pastruar 1.6 miliardë euro.

Nuk e harrojnë shqiptarët që u bë një teatër i madh me kazinotë. Dhe këto janë instrumente më të rëndësishëm të atyre që duan të pastrojnë paratë. Përveç tre kazinove po hapen edhe tre të tjera në Tiranë, përse duhen këto atëherë? Kazinotë në Tiranë nuk janë asnjëra brand ndërkombëtar,”-tha Salianji./Opinion.al

Pas