Aktualitet

Vrasja e Rashës/Salianji: Segmente të caktuara kanë marr peng policinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:49 - 16/12/20 |
Semiljana Azizi

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar për vrasjen e 25-vjeçarit Klodian Rasha. Salianji shkruan në një postim në “Facebook” se i riu, Klodian Rasha është vrarë nga segmente drejtuese të policisë. Sipas tij, po këto segmente kanë tentuar që të manipulojnë ngjarjen.

Salianji, sjell gjithashtu në vëmendje edhe rastin e vdekjes së djalit korçar Enea Ftoj, i cili sipas deputetit, ka vdekur në duart e policisë.

“Rasti i Klodianit dhe Eneas tregojnë qartë se segmente të caktuara e marrin peng policinë dhe policët e thjeshtë dhe e përdorin policinë për interesa personale të pushtetit rilindas.”, shkruan Salianj në reagimin e tij.

REAGIMI I SALIANJIT

Klodian Rasha u vra dhe segmente drejtuese të policisë tentuan ta manipulojnë ngjarjen duke fajësuar viktimën.
Enea Ftoj një i ri korçar vdiq në duart e policisë, sipas dëshmive të familjes dhe fotove, i dhunuar në kokë, fytyrë, me gjymtyrë të thyera. Askush nuk mori pergjegjësi dhe pavarêsisht insistimit të familjes vdekja u cilësua natyrale.

Për shkak të dhimbjes dhe peshës së padrejtësisē babai i Eneas vdiq disa muaj pas te birit duke kërkuar drejtësi!
Rasti i Klodianit dhe Eneas tregojnë qartë se segmente të caktuara e marrin peng policinë dhe policët e thjeshtë dhe e përdorin policinë për interesa personale të pushtetit rilindas.
Rastet e represionit dhe dhunës janë të përditshme, qytetarët e dëshmojnë, propoganda e Edi Ramës për të manipuluar ngjarje nuk e fshin dot realitetin e përditshëm.

Kjo është dëshmia tronditëse e familjarëve për dhunën çnjerëzore në komisariat që i morën jetën!
Shqipëria ka nevojë për një qeveri në shërbim të qytetarêve./Opinion.al

Pas