Aktualitet

“Sa më shpejt integrimi i Shqipërisë”,Varhelyi takim me ministrin gjerman


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:07 - 22/03/21 |
Opi Nion

Komisioneri për zgjerimin e BE, Oliver Varhelyi ka zhvilluar ditën e sotme  një bisedë me ministrin e Jashtëm gjerman, Heiko Mass. Në focus të kësaj bisede ka qenë procesi i zgjerimit të Ballkanit Perëndimor.

Nëpërmjet një statusi në “Tëitter”, Varhelyi shkruan se sëbashku se shkëmbyen pikëpamje për procesin e zgjerimit drejt BE, duke nisur me bisedimet për pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Teksa është shprehur gjithashtu se mbështetja për të luftuar COVID-19 në rajon do të vijojë.

“Diskutim i mirë sot me Ministrin e Jashtëm gjerman, Heiko Maas. Shkëmbyem pikëpamje mbi Ballkanin Perëndimor dhe nevoja për të ecur përpara procesi i zgjerimit në Bashkimin Europian, duke filluar bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut sa më shpejt të jetë e mundur. Mbështetja jonë për rajonin në luftën kundër COVID19 vazhdon.”, shkruan Oliver Varhelyi./Opinion.al

Pas