Bota

Rusia: BE-së mund t’i sigurojmë 100 milionë doza të vaksinës Sputnik V


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:52 - 29/01/21 |
Opi Nion

Teksa disa kompani farmaceutike kanë nisur ngadalësimin e prodhimit të vaksinave anti-COVID, Rusia i ka bërë një ofertë BE-së për t’i siguruar 100 milionë doza të vaksinës Sputnik V.

Lajmi është konfirmuar nga vet prodhuesit e Sputnik V përmes një postimi në “Twitter”, ku shkruhet se Fondi i Investimeve Direkte të Rusisë është gati t’ia japë doza të vaksinës BE-së për 50 milion njerëz.

Po ashtu, në këtë postim bëhet me dije se në Rusi ka përfunduar pjesa kryesore e vaksinimit masiv, teksa Sputnik V është regjistruar tashmë në 15 vende.

Njoftimi nga Sputnik V

Pas përfundimit të pjesës kryesore të vaksinimit masiv në Rusi, RDIF mund të sigurojë BE me 100 mln doza të vaksinës #SputnikV për 50 mln njerëz në Q2 2021 (subjekt i miratimit të EMA). Sputnik V është regjistruar në 15 vende dhe dokumentet janë dorëzuar për rishikimin e kodit EMA./ Opinion.al

 

Pas