-U tha në Opinion

Rrëzimi i komunizmit, Zogaj: Rama shihej nga Pashko si njeri radikal


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:38 - 30/06/21 |
Opi Nion

Analisti Preç Zogaj ka folur për fillimet e para të demokracisë në Shqipëri. Zogaj ka sjell në vëmendje disa momente të mbledhjeve të para të të rinjve kundër komunizmit.

Shkrimtari thotë se kryeministri Edi Rama ka qenë pjesë e grupit të punës, por pas përplasjeve që pati me Gramoz Pashkon u largua.

Sipas Zogajt, Rama shihej si person radikal që luftonte për pushtet brenda Partisë së Punës dhe jo për demokracinë e të tjerëve.

“Rama ka ardhur tek mbledhja dhe ka folur. I caktuan një vend ku ishin drejtues, ku ishte dhe Pashku. Rama është në grupin e punës, pra ai është caktuar. Ai është ngritur dha ka shkëmbyer replika me Pashkon. Rama dhe Pashko e panë njëri-tjetrin në sy dhe kuptuan që nuk ka vend për dy njerëz të periferisë së bllokut aty. Rama paraqitej si radikal. Rama për mendimin tim përfaqësonte një korent brenda Partisë së Punës që ishin mbushur kundër Salisë. Ata shihnin pjesën e luftës për pushtet brenda llojit se sa për një demokraci për të tjerët. Rama iku që aty.”-tha Zogaj./Opinion.al

Pas