-Jetë dhe Stil

Rrathë poshtë syve? Ja si ti largojmë


               Publikuar në : 19:16 - 23/04/19 |
xhu lia

Shpesh nga lodhja mund të krijohen probleme me rrathët e syve. Por duket se ka disa metoda efikase përmes së cilave mund të arrijmë t’i eliminojmë.

1-Përdorimi i fetave të kastravecit

Është një mënyrë mjaft e mirë për të rifreskuar lëkurën poshtë syve. Vendosni nga një fetë të hollë kastraveci në secilin sy dhe mbajeni përreth 10 deri në 15 minuta. Përpiquni ta realizoni përditë këtë procedurë.

2-Vendosni në lëkurën poshtë syve qese çaji të ftohtë ose kuba akulli të vogla, të cilat duhet t’i mbështillni me një leckë të butë. Kryeni diçka të tillë çdo ditë për 10 deri në 15 minuta. Në këtë mënyrë do të arrini të shmangni fryrjen e syve.

3-Përdorni një lugë të ftohtë në pjesën e rrathëve të syve. Mbani në frigorifer dy lugë për 10 deri në 15 minuta dhe më pas vendosini në sy derisa të marrin temperaturën e ambientit.

4-I këshillueshëm është edhe përdorimi i kremit për sytë që përmban vitaminën K dhe retinolin. Zakonisht krijimi i rrathëve poshtë syve ndodh nga mungesa e vitaminës K./Opinion.al/

Pas