Aktualitet

Raporti i ODIHR, Ambasada Britanike: Të hetohen shit-blerja e votës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:00 - 27/07/21 |
Opi Nion

Ambasada britanike në Tiranë ka reguar ditën e sotme lidhurf me raportin e OSBE/OHDIR për zgjedhjet e 25 prillit.

Nëpërmjet një postimi në llogarinë zyrtare në “Facebook” shkruhet se palët politike në Shqipëri duhet të marrin në konsideratë të gjitha rekomandimet në raportin e OSBE/ODIHR për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Në reagimin e tyre, vënë theksin gjithashtu dhe tek nevoja për të hetuar rastet e shit-blerjes së votës apo shkeljen e të dhënave personale.

“Osbe/Odihr publikoi raportin përfundimtar mbi zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, duke rekomanduar një rishikim gjithëpërfshirës dhe në kohë të kuadrit ligjor përpara zgjedhjeve të ardhshme.

Ne inkurajojmë të gjitha palët të zbatojnë plotësisht rekomandimet e Misionit të ODIHR-it për vëzhgimin e zgjedhjeve dhe theksojmë nevojën për të hetuar rastet e shit-blerjes së votës apo shkeljen e të dhënave personale, për të garantuar të drejtën për të votuar në mënyrë të lirë dhe të fshehtë”, shkruhet në deklaratë.

Ndërkohë që lidhur me këtë raport si opozita por dhe maxhoranca secila kanë mbajtur qëndrimet dhe interpretimet e tyre krejtësisht të ndryshme dhe të kundërta nga njëra-tjetra./Opinion.al

Pas