Aktualitet

Rama: Porti i Peshkimit në Durrës do të integrohet me Portin e Ri TuristikBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:50 - 13/12/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjetet sociale foto të kantierit në Portin e Peshkimit Durrës.

Kreu i qeverisë shkruan krahas fotove se investimi në këtë port po zbatohet nga Ministria e Bujqësisë si reagim ndaj kërkesës këmbëngulëse të komunitetit të peshkatarëve.

Rama thotë se Porti i Peshkimit do të integrohet në vijim me Portin e Ri Turistik, duke u bërë i aksesueshëm nga banorët, vizitorët, turistët e qytetit bregdetar, përmes një aksi këmbësor me njësi shërbimesh dhe me Markatën e Peshku.

Postimi i Ramës

Ky është kantieri për zgjerimin e kapaciteteve ankoruese në Portin e Peshkimit Durrës, një investim i rëndësishëm që po zbatohet nga Ministria e Bujqësisë si reagim ndaj një kërkese këmbëngulëse të komunitetit të peshkatarëve.

Porti i Peshkimit do të integrohet në vijim me Portin e Ri Turistik, duke u bërë i aksesueshëm nga banorët, vizitorët, turistët e qytetit bregdetar, përmes një aksi këmbësor me njësi shërbimesh dhe me Markatën e Peshkut, e cila përbën një atraksion më vete në qytetet turistike bregdetare.

Pas