Aktualitet

Rama: Ka territore ku progresi s’është i prekshëm, rruga e nisur, solide


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:41 - 07/02/21 |
Doriana Çepunaj

Pas Gjirokastrës, kryeministri Rama këtë të dielë është ndalur në qytetin e Sarandës, ku po zhvillon një bashkëbisedim me qytetarët.

Gjatë bashkëbisedimit Rama është ndalur tek investimet që janë bërë në qytetin bregdetar apo edhe tek problematikat me të cilat hasen qytetarët.

 Sfida jonë është si të rrisim përmbajtjen dhe cilësinë duke i dhënë njerëzve arsye për të qëndruar më shumë. Sot ka ende territore ku progresi nuk është i prekshëm. Do t ‘ju thoja që të parafytyroni, pamjen e kantierit sot në Thumanë, në Fushë-Krujë apo kudo tjetër në perimetrin e zonës së prekur nga tërmeti, ku pamja është krejt e ndryshme nga dita e nesërme e tërmetit i cili ishte një moment tragjik. Janë pastruar rrënojat, është hapur puna për sistemin nëntokësor, janë hapur themelat e ndërtesave por nuk janë ende banesa për të jetuar. Kështu janë të gjitha aspektet e tjera në arsim dhe në shëndetësi.

Besoj që përpara një kantieri ndërtimi, është e qartë se puna vijon, nuk ka kohë për gjumë. Thjesht projektet janë solide, rruga e nisur është solide. Natyrisht është e lehtë ta thuash, shumë e vështirë ta bësh. Arsyeja se përse duhet të jemi në kontakt, është se pse duhet të vazhdojmë dhe të bëhet një balancë mes atyre që janë bërë dhe ato që nuk janë bërë. Shëtitoret nuk janë vetëm transformimi infrastrukture, por është një rritje në aspektin ekonomik. Po të shohësh xhiron e pronarëve që shfrytëzojnë ambientet në Lungomare janë më të larta se çfarë kanë qenë. Nuk dua të zgjatem më tutje” – tha Rama.

Pas