-U tha në Opinion

 “Rama është shumë larg”, Hoxha- Haxhiut: 1 pyetje hedh në erë sondazhin  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:51 - 27/01/21 |
el ida

Kur kanë mbetur më pak se 100 ditë nga mbajtja e zgjedhjeve të 25 Prillit, sondazhet e shumta të realizuara nga kompani të ndryshme dhe të publilkuara në media, nxjerrin favoritë të ndryshëm në krye të tyre.

Në një diskutim në emisionin “Opinion” analisti Baton Haxhiu, njëherësh realizues i njërit prej sondazheve, pohoi se Edi Rama në këto momente është shumë më larg të gjithë liderëve të tjerë.

Kjo ide është kundërshtuar nga profesori Artan Hoxha, i cili vuri në diksutim sondazhin, duke u mbështetur në faktin që 50% e të intervistuarve në gusht të vitit 2020 kanë rezultuar të jenë njëlloj si një vit më parë, duke mos u impaktuar nga pandemia dhe tërmeti.

Pjesë nga debati

Haxhiu: Realisht Edi Rama në këtë moment shikoni të gjitha sondazhet,  është shumë larg jo vetëm prej një lideri, por prej të treve bashkë.

Fevziu: Mbi ç’bazë Baton?

Hoxha: Në qoftë se 50% janë jo më keq se ç’kanë qenë para një viti natyrisht, që kështu do dalin, janë të lumturit e Edi Ramës.

Haxhiu: Artan ti e din që mirëqenia është objektive, pakënaqësia është subjektive.

Hoxha: Pasi kanë kaluar tërmet dhe pandemi 50% janë njësoj, as më mirë dhe as më keq, s’ka mundësi. Me një pyetje e ke gjithë sondahzin tënd në erë.  Po gjysma juaj as i ka gjetur gjë as nga tërmeti as nga Covidi.

Haxhiu: Nëse qeveria është angazhuar mirë….

Hoxha: Ore ti pate në mars prill, maj, bllokim ekonomik. Pastaj u rritën shifrat e pandemisë dhe nuk pate turizëm.

Haxhiu: Artan, po bën analizë apo propagandë?

 

 

 

Pas