Life Style

Qytetet me ajrin më të pastër në EuropëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:06 - 24/01/23 |
Opi Nion

Ne ju paraqesim një listë me 10 qytete evropiane me cilësinë më të mirë të ajrit.

Nëse keni planifikuar të vizitoni disa nga këto qytete nga lista, mos harroni të paketoni një policë të sigurimit të udhëtimit.

Kompania me bazë në Mbretërinë e Bashkuar HouseFresh, e cila vlerëson pastruesit e shtëpisë, studioi rezultatet e raportit të kompanisë zvicerane të teknologjisë IQAir mbi cilësinë botërore të ajrit për vitin 2020.

Pas kësaj, ajo bëri një listë të renditjes së vendeve dhe qyteteve sipas nivelit të përqendrimit të grimcave të pezulluara në ajër.
Këto qytete janë “më të lehtat” për të marrë frymë:

  1. Shakiai (Lituani)
  2. Corte (Francë)
  3. Neuchatel (Zvicër)
  4. Almeria (Spanjë)
  5. Umea (Suedi)
  6. Krieff (Skoci) dhe Eniskillen (Irlanda e Veriut))
  7. Fundao (Portugali)
  8. Vielsalm (Belgjikë)
  9. Bodo (Norvegji)
  10. Muonio (Finlandë).

Pas