Aktualitet

“Qepenat ulen për pushtetarët”, PD nxjerr pamje nga tregu në Cërrik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:05 - 05/03/21 |
Opi Nion

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike dhe njëherazi drejtues politik i Partisë Demokratike në qarkun e Elbasanit, Gazmend Bardhi, këtë të premte ka publikuar pamje nga tregu industrial pranë Kryqëzimit të Cerrikut në këtë qytet.

Nga pamjet duket se dyqanet janë me qepena ulur, ndërsa Bardhi shprehet se nuk ka pasur asnjë mbështetje për këto biznese nga qeveria gjatë pandemisë.

Më tej ai thotë se Elbasani është qarku me rënien më të madhe të konsumit në Shqipëri, ndërsa shprehet se PD ka një program që adreson krizën e thellë.

“Këto pamje nga tregu industrial pranë Kryqëzimit të Cërrikut, flasin vetë. Edhe ato pak njësi që ende mbijetojnë kanë xhiro minimale. Asnjë mbështetje gjatë pandemisë dhe prej 8 vitesh zero subvencion nga qeveria. Elbasani është qarku me rënien më të madhe të konsumit në Shqipëri, edhe pse përfaqësuesit që janë votuar, kanë marrë besim e pushtet në këtë zonë, mbajnë ora të shtrenjta, udhëtojnë me linja luksove avioni e kalojnë festat e fundjavat në resorte me 5 yje.

Kjo gjendje do ndryshojë! Ne kemi një program që adreson krizën e thellë. Me rritjen e ndihmës, të pensioneve, të pagave, me uljen e tarifave, çmimit të energjisë dhe naftës, me krijimin e vendeve të reja të punës, ne do të shtojmë konsumin familjar dhe do rigjallërojmë tregun. Banorët në fshat do marrin subvencion sipas dynymëve dhe krerëve të bagëtive, pa sorollatje e burokraci, vetëm me kartën e identitetit që do të jetë Nipt-i i tyre.

Kjo pamje me dyqane mbyllur do ngelet një kujtesë për politikanët që nuk mbajnë premtimet dhe ndjekin interesat e tyre e kujdesen të pasurohen për vete. Me votën që do sjellë ndryshimin me 25 prill, tabloja përmbyset.

Qepenat ulen për pushtetarët e korruptuar e gënjeshtarë dhe nis puna, energjia, dhe mirëqenia për njerëzit, për konsumatorët, për tregtarët, për fermerët dhe blegtorët!”, thotë Bardhi./Opinion.al

Pas