-U tha në Opinion

“Putini unifikoi Europën”, çfarë kam diskutuar me Lavrov kur isha…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:21 - 03/03/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka folur për emisionin “Opinion” në lidhje me situatën në Ukrainë. Rama tha se veprimi i Putin për të sulmuar Ukrainën ka unifikuar Europën në shumë pak ditë.

Kryeministri foli dhe për takimin që ka patur me ministrin e Jashtëm të Rusisë Lavrov gjatë kohës që ka mbajtur detyrën e drejtimit të OSBE.

“E vërteta është që Putini e ka unifikuar Europën në shumë pak ditë duke e rikthyer ne kohët më të arta të unitetit të saj.

Jeni takuar me Lavrov në cilësinë e drejtuesit të OSBE?

Po jam takuar me atë dhe kemi patur bised të gjatë. ka qenë e qartë se Rusia ka patuar një pezmatime në raport me Ukrainën dhe me silljen e Perëndimit. Nuk mund të them kurrë që e kam ndier këtë gjë, se e vërtet është se përveç shërbimeve inteligjente amerikane, askush nuk e dinte se Putini do të pushtonte Ukrainën. Shqipëria sot gjendet në kulmin e politikës së jashtme për shkakto pozicionit në Këshillin e Sigurimit të OKB, gjendjen të në një situatë të jashtëzakonshme dhe se SHBA ka kërkuar që të Shqipëria të jetë bashkëpenëmbajtëse e dosjes së Ukrainës.

Pas