Bota

Putin: Rusia e gatshme të diskutojë “statusin neutral” të Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:25 - 16/03/22 |
Opi Nion

Vladimir Putin ka thënë se Rusia është e gatshme të diskutojë statusin neutral të Ukrainës në bisedimet që synojnë përfundimin e armiqësive, por se Moska ende do të arrijë qëllimet e operacionit të saj ushtarak, shkruan “Sky News.

Putin tha se Perëndimi e kishte shpallur në mënyrë efektive Rusinë në dështim si pjesë e sanksioneve të tij për konfliktin në Ukrainë dhe se konflikti kishte qenë thjesht një pretekst për Perëndimin për të vendosur sanksione.

“Perëndimi as që shqetësohet të fshehë faktin se qëllimi i tij është të dëmtojë të gjithë ekonominë ruse, çdo rus,”-ka thënë ai.

Fjalët e Putinit vijnë pasi ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha se statusi neutral për Ukrainën po “diskutohej seriozisht” dhe se formulimet specifike ishin “afër marrëveshjes”./Opinion.al

Pas