-Kulturë

Publikohet mesazhi i fundit i nazistëve që u përgjua nga britanikët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:08 - 08/05/20 |
Al Do

Mesazhi i fundit i regjistruar që Britania e përgjoi nga një rrjet gjerman i komunikimeve ushtarake në fund të Luftës së Dytë Botërore është zbuluar për herë të parë.

Kjo tregon se grupi britanik Bletchley Park që thyen kodin dhe arritën të përgjonin mesazhet e nazistëve vazhduan të punojnë deri në ditët e fundit të luftës për të mbajtur Britaninë të sigurt në rast të një qëndrese përfundimtare nga nazistët.

Historiani i Toni Comer tha se mesazhi, i cili po lëshohet për të shënuar 75 vjetorin e Ditës së VE – dita e kapitullimit pa kushte të Gjermanisë naziste -, jep “një pasqyrë të vogël për njerëzit e vërtetë pas makinerive të luftës”.

Dikush i identifikuar vetëm si leitnant Kunkel dërgoi një deklaratë pasi Aleatët i rrethuan dhe rrjeti duhej të tërhiqej në qytetin gjerman të Cuxhaven.

Mesazhi i përgjuar, i cili u dërgua në 7 maj 1945 në orën 7.35 të mëngjesit, thotë: “Trupat britanike hynë në Cuxhaven në 1400 në 6 maj – tani e tutje i gjithë trafiku radio do të pushojë – duke ju uruar të gjitha më të mirat. Lt Kunkel. ”

Kjo u pasua menjëherë nga: “Mbyllemi përgjithmonë – të gjitha më të mirat – mirupafshim”.

Deri në fund të luftës, stacionet e rrjetit u përhapën në të gjithë Evropën nga Gjermania perëndimore në bregdetin e Balltikut, duke dërguar raporte për zhvillimin e armëve gjermane eksperimentale.

“Këto transkriptime na japin një pasqyrë të vogël për njerëzit e vërtetë që qëndron pas makinerive të luftës,” shtoi Comer.

“Ndërsa shumica e Mbretërisë së Bashkuar po përgatitej për të festuar përfundimin e luftës, dhe i fundit nga komunikuesit ushtarak gjermanë u dorëzua, stafi i Bletchley – si punëtorët e sotëm të GCHQ – vazhdoi të punonte për të ndihmuar në ruajtjen e vendit”. /Opinion.al

Pas