Emisionet

Pse zgjedhin shqiptarët të shkojnë në Angli me gomone?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:38 - 11/10/22 |
Opi Nion

Në emisionin “Opinion”(10 tetor 2022) u diskutua për largimin e emigrantëve shqiptarë drejt Anglisë me gomone.

Pse shqiptarët zgjedhin Britaninë e Madhe, në kushtet kur e drejta e lëvizjes pa viza është në të gjithë Bashkimin Europian? Pse emigrantët përdorin shuma të mëdha parash për të udhëtuar drejt Britanisë së Madhe? Pse zgjedhin Anglinë?  Pse shkojnë me gomone?

Këto dhe shumë pyetjeve të tjera iu dha përgjigje në pjesën e parë dhe të dytë të emisionit.

Të ftuar për temën:

  1. Fatjona Mejdini
  2. Julian Kasapi
  3. Matilda Mcini
  4. Eraldo Harlicaj

Në lidhje të drejtpërdrejtë:

  1. Andi Allushi
  2. Safet Gjici
  3. Elvin Gjonaj
  4. Naim Hasani

Në pjesën e tretë të emisionit u dha intervista me gazetarin e “The Times”, Tom Kington, i cili i dha përgjigje pyetjes: Pse largohen të rinjtë shqiptar drejt Britanisë?

Emisionin e plotë mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Pas