Bota

Pse Putini e dëshiron rajonin e Donbasit?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:07 - 18/04/22 |
Opi Nion

Donbasi, një rajon i shtrirë dhe i rrethuar nga zemra që mbulon pjesën më të madhe të Ukrainës lindore, ka qenë vija e parë e konfliktit të vendit me Rusinë që nga viti 2014.

Por tani njerëzit e saj, tashmë të plagosur nga tetë vjet luftime, po përgatiten për një sulm edhe më intensiv. Një betejë e afërt për kontrollin e territorit pritet të përcaktojë pushtimin e presidentit rus Vladimir Putin, pasi forcat e tij pësuan dështime të kushtueshme në Kiev dhe në të gjithë Ukrainën qendrore dhe veriore.

Të hënën, si zyrtarët ukrainas ashtu edhe Ministria ruse e Mbrojtjes kanë raportuar për veprime të gjera ushtarake në lindje të Ukrainës gjatë 24 orëve të fundit.

Ndërkohë, imazhet satelitore kanë treguar autokolona ushtarake ruse dhe njësi të rifurnizuara që lëvizin drejt Donbasit për një ofensivë në shkallë të gjerë, dhe ministri i jashtëm i Ukrainës ka paralajmëruar botën për një betejë të afërt atje që do t’ju kujtojë Luftën e Dytë Botërore.

Një fitore ruse në rajon do të tmerronte Perëndimin, por mund të shpëtonte qëllimet e luftës të Putinit, ndërsa një disfatë mund të çimentonte pushtimin e tij si një dështim historik. Sido që të jetë, është pothuajse e sigurt që do të shkatërrojë akoma më shumë rajonin e Donbasit, një vend historik dhe kulturor i rëndësishëm, afërsia e të cilit me Rusinë ka diktuar një pjesë të madhe të ekzistencës së saj të trazuar.

Ata që kanë jetuar dhe studiuar në rajon e përshkruajnë atë si një qendër të pavarur dhe të ashpër të industrisë që ka mbetur dyshuese ndaj forcave të jashtme për dekada të tëra, shkruan CNN.

Por valët e konfliktit atje që nga viti 2014 kanë riformuar dhe plagosur qytetarët e saj, dhe është përgjatë vijës së saj të kontaktit që ushtria ukrainase dhe ruse janë më të gërmuara – duke krijuar një fazë të re të njohur, por të paparashikueshme të luftës.

Pas