Rajoni

Protesta në Malin e Zi, qytetarët tentuan të hynin në godinën e KuvenditBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:25 - 13/12/22 |
Opi Nion

Në Malin e Zi janë mbajtur protesta pasditen e së hënës, ku qytetarët kanë kaluar gardhin mbrojtës dhe kanë tentuar të futen në godinën e Kuvendit. Policia ka reaguar duke përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën.

Me thirrjet “tradhti, tradhti”, protestuesit pretendojnë se ndryshimet në ligjin për presidentin kanë për qëllim prishjen e rendit kushtetues

Këtë të hënë, kuvendi miratoi ndryshimet në ligjin e presidentit me të cilat mundësohet zgjedhja e qeverisë pa pëlqimin e presidentit.

radio televizion publik i Malit të Zi ka raportuar se protestuesit qëlluan me gurë derën e xhamit në Kuvend, ku u fikën edhe dritat për arsye sigurie.

Pas