Aktualitet

Pronarët e lokaleve në Kamëz protestë: Të bëjmë dasma, do falimentojmë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:43 - 16/07/21 |
Opi Nion

Pronarët e restoranteve, kryesisht ata të zonës së Kamzës, kanë dalë në protestë paraditen e sotme.

Ata kundërshtojnë orën policore dhe masat e vendosura nga Komiteti Teknik i Ekspertëve pasi sipas tyre masat në fuqi do t’i çojnë drejt falimentimit.

“Të gjithë restorantet po funksionojnë me kapacitet të plotë. I bëj thirrje qeverisë që ora policore të shtyhen deri në orën 01:00. Të bëhen dasmat, Greqia, Maqedonia, Kosova i kanë hapur. Ne çfarë të bëjmë? Do falimentojmë! Në Tiranë lejohen dasmat, në Vorë, në Durrës po lejohen. Po ne çfarë jemi? Mbase ligji është më i butë andej, ndërsa te ne nuk lejohen”, tha një nga pronarët.

Po ashtu ata akuzojnë qeverinë se po diferencon bizneset, pasi në zonën e Kamzës nuk po lejohen që të bëhen ceremonitë martesore. Sipas tyre në qytetet e tjera si në Tiranë e Shkodër, Policia i lejon lokalet të punojnë ndërsa në Kamëz ata bëjnë kontrolle të herëpashershme.

“Policia nuk na le të bëjmë asnjë lloj veprimi, është e ndaluar të bëhen ceremoni dasmore. Kemi shumë problem edhe me dasmorët që kanë zënë dasmat,se thonë nqs nuk na i bën dasmen ti e bëjmë vend tjetër. Jemi shumë, shumë të mërzitur nga ky lloj veprimi që është bërë enkas vetrëm për Kamzën. Këto janë dallime.

Kemi shumë probleme që vetëm shteti mund ti japë zgjidhje. Është katastrofë. Kemi pa punë 16 muaj. Durres po mbahen  ceremoni me 3000 mijë veta 4000 mijë veta,  lejohen kurse ne me 20 veta vjen policia në sekondë”, tha një tjetër pronar.

Pas