Bota

Programi bërthamor/ Koreja e Veriut kryen testin e lëshimit të satelitëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:19 - 15/12/19 |
Opi Nion

Në një kohë kur bisedimet mes SHBA dhe Koresë së Veriut rreth programit nuklear mbeten të ngrira, kjo e fundit ka kryer një tjetër test të lëshimit të satelitit.

Ky test bëhet në kuadër të forcimit të programin e saj strategjik bërthamor të Koresë së Veriut.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia shtetërore e lajmeve KCNA. Testi është kryer në pikën e lëshimit të satelitëve, sipas KCNA, e cila citon zëdhënësin e Akademisë koreano-veriore të Mbrojtjes Shkencore.

Për Korenë e Veriut, ky është i dyti test për këtë javë, pasi testi i parë u realizua më datë 7 dhjetor dhe u cilësuar nga qeveria koreano-veriore si një test vërtet i rëndësishëm dhe u quajt një test i suksesshëm.

Raportimet për realizimin e testeve të tilla vijnë përpara përfundimit të afatit 1-vjeçar që Koreja e Veriut i ka vendosur Shteteve të Bashkuara për të hequr dorë nga denuklearizimi i njëanshëm./ Opinion.al

Pas