-U tha në Opinion

Profesori: Ja zonat më të rrezikuara nga tërmeti


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:37 - 28/11/19 |
Geljano Fataj

Prof.Dr. Dëfrim Shkupi ke treguar me hartë në emisionin Opinion, se cilat janë zonat më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri. Sipas tij Shqipëria është në “brezin alpin” që fillon nga ishujt Axore, Itali, Shqipëri, Bullgaria, Truqia Perëndimore deri në Iran.

Prof.Dr. Dëfrim Shkupi: Për sa i përket tërmeteve, janë ndarë zonat e intensitetit maksimal. Zona e Durrësit është 9 ballë, që përfshinë zonën e Thumanës, Kënetës dhe veriun e Durrësit. Si kjo janë dhe tre zona të tjetra, Peshkopisë, Borsh-Sasaj dhe zona Shëngjin, Lezhë. Janë zona me intensitet maksimal 9 ballë. Tirana hyn te 7 ballë. Peshkopia është e lidhur me transversalen Vlorë –Elbasan-Dibër është një tërthore tektonik e thellë që gjeneron dhe tërmete. Durrësi ka problemin që fondamenti i Detit Adriatik është pjesë platformës Afrikane, plakës Afrikane.

Në këtë përshihen Adriatiku dhe joni. Pllaka Afrikane futet si pykë në pjesën evropiane nuk ka të bëj me Italin dhe me Shqipërinë. Kjo ngjeshje, kjo e hukatin tërmetin. Shqipëri është e rrezikuar nga tërmetet sa Italia, sa Greqia. Shqipëria është në brezin alpin që fillon nga ishujt Axore, Itali, Shqipëri, Bullgaria Truqia Perëndimore deri në Iran./ Opinion.al 

Pas