Te Fundit

Populli e ha…. Kështu thonë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:35 - 11/02/20 |
Geljano Fataj

Ylli Manjani-Shumica e automjeteve që janë sot në qarkullim blihen tek dyqane të regjistruara në Shqipëri. Pra tek pika shitje të njohura ose tek koncensionarët.

Të gjitha automjetet kur blihen, bëhen me akt noterial, ku shteti ka akses 24 orë. Para se të bëhet akti noterial, merret një vërtetim nga instituti i barrëve siguruese.

Shumica e transaksioneve bëhen në bankë. Çdo mjet, pavarësisht ku është blerë, regjistrohet në regjistrin publik të mjeteve tek DPSHTRR. Po aty bëhet kontroll fizik dhe targimi i çdo mjeti.

Të paktën një herë në vit mjetet që qarkullojnë verifikohen fizikisht për gjendjen e tyre. Nga ana tjetër, çdo kush që ka të ardhura vjetore mbi 2 milionë lekë ka detyrimin të deklarojë të ardhurat.

Çdo shtetas shqiptar ka rekorde, madje biometrike, në regjistrin e gjendjes civile. Çdo përdorues mjeti ka të paktën një telefon celular në përdorim.

Pra shteti ka informacion të bollshëm për çdo njeri. E megjithatë prapë nxjerr polic në rrugë për verifikim!!!

Sigurisht që e bën për show. Do ti thotë miletit se “po bëjmë namin”. Për ligjet e shkelura ditën e natën, s’ka rëndësi. Populli e ha…. Kështu thonë…

Pas