Aktualitet

Policia bën bilancin e javës, gjoba dhe arrestime në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:23 - 26/01/21 |
Opi Nion

Ditën e sotme  Policia e Tiranës ka bërë bilancin e një jave nga kontrollet në rrugët e kryeqytetit në funksion të parandalimit të aksidenteve rrugore.

Sipas policisë, për një javë janë arrestuar 10 drejtues mjetesh, ndërsa 65 leje drejtimi janë pezulluar.

Të gjitha ndëshkimet e Policisë së Tiranës në një javë:

 • 10 drejtues mjetesh të arrestuar në kushtet e flagrancës, nga të cilët 8 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 2 të papajisur me leje drejtimi;
 • 65 leje drejtimi të pezulluara, nga të cilat 40 për shpejtësi mbi normat e lejuara, 15 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 10 për shkelje të tjera të rregullave të qarkullimit rrugor;
 • 26 automjete të ndëshkuara për mosrregullim shpejtësie në qendrat e banuara dhe gara shpejtësie;
 • 67 automjete të ndëshkuara për shkelje të sinjalizimit rrugor të ndritshëm (semafor);
 • 157 drejtues mjetesh të proceduar për përdorim të aparatit celular gjatë drejtimit të mjeteve;
 • 63 drejtues mjetesh të proceduar për mosdhënie përparësie këmbësorëve;
 • 1670 masa administrative për qëndrime dhe pushime në shkelje të rregullave të qarkullimit;
 • 145 drejtues mjetesh të proceduar për mospërdorim të rripit të sigurisë dhe sistemeve të fiksimit;
 • 172 drejtues mjetesh të proceduar për parakalime të gabuara;
 • 23 masa të ndryshme administrative për shkelje dhe mangësi në dokumentacion nga drejtues të mjeteve të transportit publik;
 • 31 automjete me targa regjistrimi të shteteve të tjera, të shoqëruara në Komisariat, për llogari të strukturave të tjera policore, një nga cilët ka rezultuar automjet i vjedhur.

 

Pas