Aktualitet

“Po të shtojmë…”, Kumbaro:Shtëpitë në Tepelenë, Gjirokastër me ‘pamje nga deti’Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:37 - 02/07/22 |
Opi Nion

Teksa po i raportonte kryeministrit, Edi Rama projektin e rrugës Kardhiq-Delvinë, ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro tha se po të shtojmë dhe dy investimet që janë bërë me Tepelenën, Vlorën dhe Himarën tashmë shtëpitë e Gjirokastrës, Përmetit dhe Tepelenës janë me pamje nga deti.

Kumbaro tha ndër të tjera se kjo rrugë është revolucion sa i përket hartës turistike, pasi ndërthur turizmin malor me atë detar. Sipas saj do të kemi turizmin gjithëvjetor.

“Është revolucion sa i përket hartës turistike. Itinerari ka qenë vetëm me një kah, Gjirokastër ose Sarandë. Nga Saranda edhe për shkak të trafikut, janë vetëm 20 minuta deri në fund të tunelit. Sarandë-Gjirokastër 35-40 minuta. Harta turistike nuk është vetëm më detare. Jemi ofertë që lidh malin me detin. Kemi turizmin gjithëvjetor. Kanë filluar kërkesa për të blerë shtëpi në Gjirokastër me destinacion Sarandën. Interesi është në rritje, ne shohim flukset që vijnë nga portet, nëse deri vjet rrinin 1-2 ditë, tani rrinë 1 javë. Ka një ofertë më të madhe që e kapin në harkun e gjysmë ore. Po të keni parasysh lidhjen e Përmetit me Erseken dhe Korçën, lidhin detin me malësinë e Korçës. Po të shtojmë dhe dy investimet që janë bërë me Tepelenën dhe Vlorën dhe Himarën, praktikisht shtëpitë në Tepelenë, Gjirokastër e Përmet janë me pamje nga deti”, tha Kumbaro.

Pas