Aktualitet

Plotësohet kuota e 300 personave në Kapshticë, rikthehen radhët në kufi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:00 - 29/08/20 |
el ida

Vijon kalvari i pritjes për qytetarët shqiptarë në pikën kufitare të Kapshticës. Sipas rregullave të vendosura nga shteti grek, qytetarët kanë bërë aplikimin dhe pasi kanë marrë konfirmimin janë nisur drejt doganës.

Por, aty janë ndeshur me radhë të gjata dhe pasi është plotësuar numri 300 i personave që lejohet të kalojnë doganën, qytetarët e tjerë kanë mbetur në pritje.

Ata duhet të presin deri ditën e nesërme për të kaluar kufirin grek. Midis tyre ka persona të moshuar, të sëmurë, por edhe fëmijë të cilët qëndrojnë në pritje.

Qytetarëve iu skadon afati 72 orësh i testit të Covid 19 dhe ata duhet të kthehen që ta bëjnë sërish. E gjithë ky proces është një kosto e shtuar për qytetarët shqiptarë./Opinion.al

Pas