Aktualitet

Pezulluan fluturimet në Rinas, kontrollorët nuk dakordësohen me Ballukun


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:07 - 07/04/21 |
Opi Nion

Ditën e sotme  kontrollorët e AlbControl në Aeroportin e Rinasit vendosën të bënin një grevë duke bojkotuar punën në shenjë proteste për pagat dhe kushtet e punës.

Kjo ka shkaktuar avari në uljen dhe ngritjen e avionëve duke bërë të mundur që fluturimet Athinë-Tiranë dhe Stamboll- Tiranë të pezulloheshin.

Kjo situatë ka bërë që Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku të shkonte në aeroport dhe të fliste personalisht me kontrollorët për zgjidhjen e këtij ngërçi.

Duket se takimi mes dy palëve ka dështuar duke mos çuar në asnjë dakordësi e marrëveshje.

Në një prononcim për mediat një zonjë e cila ishte pjesë e stafit të kontrollorëve është shprehur se ishte e pushuar nga puna teksa kërkonin ndër të tjera rikthimin në punë të kontrollorëve të pushuar dje.

Në një letër njoftimi për mediat Sindikata e Pavarur e Kontrollit të Trafikut Ajror (SPKTA) thotë se ekziston rreziku i pamundësisë së garantimit të sigurisë së fluturimeve ajrore mbi dhe në Republikën e Shqipërisë, dhe rreziku i mbylljes përfundimtare të saj për një periudhë kohore të papërcaktuar.

AlbControl është një kompani me kapital 100% shtetëror dhe në varësi të Ministrisë së Infrastrukturës.

Kërkesat e kontrollorëve:

– Rikthim i kolegëve në punë;

– Shfuqizim i vendimeve të bordit;

– Rikthimi i pagës së plotë sipas kontratës kolektive;

– Transparencë financiare e plotë për vitin 2020;

– Një anëtar sindikate të jetë anëtarë bordi.

Kjo është hera e parë që ndodh një protestë nga kontrollorët e ‘AlbControl’, të cilët kanë firmosur deklaratën e paaftësisë në punë për shkak të stresit të vazhdueshëm që kanë, ndikuar edhe nga pandemia.

Pas