-U tha në Opinion

Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Rama: Strategjia po jep rezultate


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:16 - 02/04/20 |
Opi Nion

Kryeministri Rama tha në studion e emisionit “Opinion” se strategjia e ndjekur nga ekspertët shqiptarë për të menxhuar situatën e koronavirusit, po jep rezultat. Në këtë mënyrë, Rama ka shpjeguar përse Shqipëria nuk kryen më shumë teste.

Fevziu: Kam frikë që po fshihet numri real, pse nuk bëni më shumë teste? Ka pretendeime që po fshihet numri real? Dhe përse pengohen kompanitë private që mund të kryejnë teste?

Rama: Së pari testet bëhen në laboratore të akredituar nga OBSH. Së dyti janë strategji dhe nuk mund të bëhen që hap sportele dhe bëjnë teste. Se thonë njerëzit teste, teste, teste. Rajoni i Lombardisë që është rajoni më i prekur se kudo tjetër ka bërë 12 mijë teste për 1 milionë banorë, ndërkohë që në Korenë e Jugut që ne e mbajmë si rast suksesi dhe është, ka 4450 teste për 1 milionë banorë, pra thuajse 1 të tretën e testeve. Shqipëria ka 97 teste për 1 milionë banorë që janë testime të bëra me strategji. Ne kemi bërë më pak testime dhe prandaj kemi më pak raste pozitive, nuk është e vërtetë. Dhe ndërkohë po të shikoni rezultatin se duket sikur po bëjë elozhe, por them që komiteti i ekspertëve tanë është fantastik dhe strategjia po na jep rezultat./Opinion.al

Pas