Politikë

Përmbytjet/ Rama: Më 2010 në Shkodër kishte shërbim taksi me varka


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:06 - 15/01/21 |
Opi Nion

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një konferencë për mediat, në fokus të së cilës kanë qenë përmbytjet që përfshinë disa zona të vendit pak ditë më parë.

Në fjalën e tij, Rama ka krahasuar situatën e përmbytjeve të këtij viti me ato të vitit 2010, kohë në të cilën në krye të qeverisë ishte Partia Demokratike.

Kryeministri ka theksuar se vite më parë situata e përmbytjeve në Shkodër ka qenë shumë e keqe, ndërsa ironizoi duke thënë se në vitin 2010 në Shkodër “kishte edhe shërbim taksi me varka.”

Sipas Ramës, situata për përmbytjet ka ndryshuar 100 përqind, që kur socialistët erdhën në pushtet.

“Se kur mbarojnë ngricat nuk e di. Krahasimi me 2010 është bërë, për shkak se në atë kohë ra shi. U bë hataja e zezë. Shkodra ishte një qytet kur për disa javë u bë shërbimi taksi me varka. Na bën shumë mirë kujtesa. Po ju kujton se jo çdo gjë e ka në dorë njeriu. Parisi është përmbytur dhe kërcënoi Luvrin. Nuk e di a ju kujtohet përmbytja e madhe e Gjermanisë, nuk e di a ju kujtohet përmbytja në veriun e Italisë, në Xhenova, që e çoi llucën deri në gjysmën e kateve të para. Krahasimet vlejnë, ka një moment prsh në Vlorë futet nën ujë bulevardi, por më pas uji plargohet me shpejtësi të madh. Momenti ka qenë i vështirë. Uji në dritë me diell në Shkodër ka qenë lart, ku ka skaf për të shkuar në banesë. Uji që qëndronte me javë ishte paaftësia e robit. Tek ujësjellës-kanalizimet janë bërë dëme shumë, me ndërtimet pa leje, kështu që jemi në situatë komplekse. Nuk jemi këtu për të thënë se ka akoma më shumë për të bërë. Kemi ndërtuar në mënyrë strategjike, pa e bërë për fushatë elektorale. Fieri përmbytej lehtë, kurse Gjanica është magjistrali, që garanton të mos përmbytet qyteti, vetëm në rast të ndonjë apokalipsi. Ka problem me rrugën e Thethit, por nuk është kombëtare dhe duhet të hapë udhën bashkia. Sot mirëmbahen rrugët e Shqipërisë. Që kur socialistët morën qeverinë, situata ka ndryshuar 100 përqind”,-tha Rama. / Opinion.al

Pas