Kryesore

Përfundon takimi për Zgjedhoren, Hajdari: Nuk u ra dakord për asgjë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:58 - 29/05/20 |
Al Do

Pas përfundimit të takimit të sotëm të Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari tha se nuk u ra dakord për asgjë.

Ajo theksoi se tymi i bardhë do të dalë vetëm kur të ketë ndryshim sistemi dhe njoftoi se mbledhja e radhës mund të jetë sot pasdite ose nesër.

Ata propozuan që opozita të vijë me një hartë të caktuar përsa i përket zonave që do të ketë identifikimin biometrik, erdhi në momentet e fundit, nuk u pranua as nga opozita parlamentare dhe as nga ajo jo parlamentare. Palët thuajse sot nuk ranë dakord për asgjë. Do të vijojmë që të flasim dhe ta mbyllim, por tymi i bardhë do të dalë vetëm kur të ketë ndryshim sistemi. Këto mbledhje janë bërë të lodhshme për të gjithë qytetarët.

Sistemi do të diskutohet sërish, u shty, do të rikthehemi prapë te ato cështje dhe sistemin zgjedhor, pasi pa ndryshuar sistemin nuk ka marrëveshje dhe reformë, vetëm një aleancë të vjetër të zakonshme që e kanë mbajtur peng këtë vend. Mbledhja tjetër ose sot pasdite ose nesër” tha ajo. /Opinion.al

Pas