InstaBIZ

Përçarja mbretërore/ Heshtje mes vëllezërve Uilliam dhe Herri pas “Megxit”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:03 - 17/08/20 |
Al Do

Princi Uilliam dhe Princi Herri ndërprenë të gjithë komunikimin për dy muaj pasi ky i fundit ndau planet e tij të “Megxit” në mediat sociale, sipas një biografi mbretëror.

Vëllezërit ende mezi flasin dhe përçarja mes tyre “do të marrë kohë për t’u shëruar”, tha Omid Skubi, një nga autorët e ” “Finding Freedom: Harry and Meghan and the Making of a Modern Royal Family,” “, njoftoi The Sun.

“Unë mendoj se distanca midis vëllezërve sa vinte e u bë më e madhe” tha Skubi në një intervistë për “True Royalty TV”.

“Me të vërtetë do të duhet ca kohë për t’u shëruar,” tha Skubi, sipas The Sun.

Mbreti i ardhshëm Uilliam ishte dukshëm i zemëruar që Herri dhe gruaja Megan Markle në janar vendosën të zbulojnë planin mbi mënyrën sesi planifikuan të tërhiqeshin nga familja mbretërore dhe të bëheshin të pavarur financiarisht.

“Deklaratat nuk u diskutuan brenda familjes. Kjo është me të vërtetë ajo që lëndoi më shumë Uilliamin, sepse ai mban dy kapele,” tha Skubi.

“Ai nuk është vetëm vëllai, ai është gjithashtu mbreti i ardhshëm dhe ai ndjeu se kjo dëmtoi reputacionin e familjes.”

Eksperti mbretëror shtoi: “Kjo i futi çështjet familjare në domenin publik kur duhej të diskutoheshin privatisht më parë. Kjo shkaktoi brenda familjes lëndime dhe hatërmbetje që vazhdojnë edhe sot e kësaj dite.”

Nuk pati shumë përpjekje për të bërë që Herri dhe Megan të qëndrojnë, tha Skubi.

Ai pohoi se institucioni “nuk do të ndalej para asgjëje për të vështirësuar jetën e Megan”, duke sjellë në vëmendje një konflikt për kurorën e dasmës së saj.

Kjo bëri që Herri të thërriste gjyshen e tij, Mbretëreshën Elizabetë, e t’i ankohej për një nga ndihmësit e saj që me sa duket nuk ishte duke akomoduar aq sa duhet nusen e tij të ardhshme.

“Harry duhej të ndërhynte”, pohoi Skubi. “Ai e thirri gjyshen e tij dhe tha:” Nuk e di se çfarë po ndodh. Kjo grua duhet ta bëjë këtë punë për gruan time të ardhshme. “”

Ai shtoi: “Herri mendoi se kishte ga ata që ishin brenda institucionit që nuk do të ndaleshin për të vështirësuar jetën e Megan.” /Opinion.al

Pas