Bota

Pelosi përfundon udhëtimin në Tajvan, premton se SHBA nuk do ta braktisë Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:30 - 03/08/22 |
Opi Nion

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi, gjatë udhëtimit në Tajvan të mërkurën, tha se vizita e saj kishte për qëllim ta bënte të qartë se Shtetet e Bashkuara nuk do ta braktisnin ishullin e qeverisur në mënyrë demokratike.

Pelosi u largua nga Tajvani të mërkurën, rrugës për në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, pasi u bë kryetarja e parë e Dhomës së Përfaqësuesve në 25 vjet që viziton ishullin e vetëqeverisur.

Lavdërimi i Pelosit për angazhimin e ishullit ndaj demokracisë ishte një shfaqje e rëndësishme e mbështetjes për Taipein, që erdhi disa orë pasi Kina kërcënoi se do të hakmerrej ndaj pranisë së saj me një seri stërvitjesh ushtarake që Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit e krahasoi me një “bllokadë detare dhe ajrore”.

Pekini kishte paralajmëruar në mënyrë të përsëritur për pasoja të tmerrshme nëse udhëtimi vazhdonte, aq sa paralajmëroi presidentin amerikan Joe Biden se ata që luanin me zjarrin do të “vdisnin” prej tij.

Por paralajmërimet nga Pekini dhe një sugjerim nga vetë Biden se ushtria amerikane mendonte se udhëtimi nuk ishte “një ide e mirë” nuk e penguan Pelosin, 82 vjeç, të fluturonte në ishull së bashku me një delegacion të Kongresit të martën dhe të takohej me zyrtarët kryesorë të saj.

“Ne jemi krenarë për miqësinë tonë të qëndrueshme,” tha Pelosi, duke folur së bashku me Presidentin e Tajvanit Tsai Ing-ëen në zyrën presidenciale në Taipei mëngjesin pas mbërritjes së saj./Opinion.al

 

Pas